Białowieskie żubry pojadą do Czech

W lipcu bieżącego roku zrealizowano transport pięciu żubrów do miejscowości Židlov. Już wkrótce do Czech wyruszą kolejne osobniki. Tym razem celem ich podróży będzie rezerwat Milovice Česká krajina. Podobnie jak w przypadku zagrody w Židlov, teren Milovic to były poligon wojskowy. Takie opuszczone poligony okazują się idealnymi lokalizacjami do wprowadzania tego gatunku ze względu na fakt, że behawior zwierząt nie jest zaburzony nadmierną ingerencją człowieka.

Milovickie stado zostanie powiększone o pięć samic, które będą przewiezione z Białowieskiego Parku Narodowego. Najstarszą jest dwuletnia Ponorka, a pozostałe samice – Potanka, Poderka, Polimarka i Potera – urodziły się w zeszłym roku. Wszystkie żubry zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem genetycznym, co pozwoli na wymieszanie puli genowej i dzięki temu wzmocnienie czeskiej populacji żubrów.

Pobrano już próby do rutynowych badań na obecność chorób zakaźnych, które wykonują pracownicy laboratorium referencyjnego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Kierunek podróży nie jest przypadkowy – w grudniu 2015 roku Stowarzyszenie Miłośników Żubrów nadzorowało przewóz do Milovic dwóch żubrzyc z zagrody pokazowej w Kiermusach, jednej z Niepołomic i czterech z Pszczyny. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zdjęcie: Česká krajina