Bieszczadzkie roszady

DSC02845W Bieszczadach jesień już w pełni – i podobnie jest z rują u żubrów. Jak informuje nas Maciej Januszczak ze Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych, monitorujący tamtejsze stada, ruch wśród zwierząt jest nieustanny i ożywiony.

Stada bardzo mocno zmieniają swoją strukturę. Nawet w ciągu 30 minut obserwacji można dostrzec, że krowy w momencie zwiększonej intensywności rywalizacji byków oddalają się od stada ze swoimi młodymi oraz mniejszymi bykami i tworzą mniejsze ugrupowania składające się z kilku osobników – mówi. – Byki wciąż migrują w poszukiwaniu krów w rui. Przykładowo: widoczne na zdjęciach dwa żubry w Sanie, już następnego dnia były kilka kilometrów dalej, w stadzie liczącym kilkadziesiąt zwierząt. Zwraca też uwagę na pojawienie się dużego samca, który powrócił w ten rejon (do Doliny Tworylnego) po 2 latach nieobecności.

Na zdjęciach udało się uchwycić nie tylko żubry, ale i szykujące się do odlotu żurawie. Wyraźnie zafascynowane są nimi cielęta – ale nie tylko, co można zobaczyć na filmie zamieszczonym na YouTube. A u nas: TUTAJ.

Autor zdjęć i filmu: Maciej Januszczak