„Dzień Żubra” w Lutowiskach – i propozycje SMŻ

Plakat 2W najbliższą sobotę, 8 sierpnia, już po raz 9. gmina Lutowiska organizuje „Dzień Żubra” – imprezę, która na stałe wpisała się w kalendarz najbardziej znanych bieszczadzkich atrakcji turystycznych. Na Placu Festynowym i w Chacie pod Florianem odbędą się liczne pokazy, zawody i konkursy, które na pewno zainteresują szerokie grono obecnych, prezentacje i prelekcje. Rywalizować ze sobą będą m.in. w wielu konkurencjach drwale, strzelcy – z łuku i z wiatrówki, a także szachiści. Ocenimy umiejętności sygnalistów myśliwskich, zobaczymy różne rasy psów, posłuchamy koncertu zespołu „Wołosatki” i skosztujemy lokalnych potraw.

Sporą część festynu zajmie oczywiście tematyka związana z żubrami (w tym ogłoszenie nazwiska osoby szczególnie zasłużonej dla ochrony przyrody w tym regionie, której zostanie wręczona statuetka „Bieszczadzkiego Żubra 2015”).

Także tak jak w poprzednich latach Stowarzyszenie Miłośników Żubrów będzie miało swoje własne stoisko, do którego serdecznie zaprasza i dzieci, i dorosłych. Przygotowano bogatą ofertę quizów, konkursów i innych form edukacyjnych pozwalającą w ciekawy sposób wzbogacić naszą wiedzę zarówno o sztandarowych żubrach, jak i innych zwierzętach obecnych w polskiej faunie. Czy każdy wie, na przykład, jak odróżnić kawkę od wrony, albo wróbla od mazurka? A czyją żoną jest łania? Te pytania to także forma promocji projektu prowadzonego przez SMŻ „O bioróżnorodności dla przyszłości, czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia”.

Szczegółowy program IX „Dnia Żubra” w Lutowiskach jest dostępny TUTAJ