Czesi cieszą się z polskich żubrów

SMŻ-EBFS|07.12.2015

IMG_9000aDo Czech, na teren byłego poligonu w Milovicach, przyjechało w niedzielę 7 żubrzyc z Polski. Dwie pochodzą z zagrody pokazowej w Kiermusach (Powijak IV i Powijak V), jedna samica z Niepołomic (Polsana), a 4 z Pszczyny (Podstolina, Podrawa, Potka i Polesna). Zwierzęta mają od 2 do 7 lat i zostały starannie wybrane pod względem genetycznym, by mogły wzmocnić populację żubrów u naszych południowych sąsiadów. Chodzi o jak największe ich zróżnicowanie.

Jako pierwsze do specjalnych skrzyń, a następnie na ciężarówki zostały załadowane żubrzyce z Kiermus, potem pojechano do Niepołomic i na końcu do Pszczyny. W Niepołomicach czeka jeszcze na swoją kolej byk, który prawdopodobnie w ciągu kilkunastu dni dołączy do grupy. Transport przebiegł sprawnie i zwierzęta dotarły na miejsce w dobrej formie. Wypuszczone ze IMG_9007skrzyń, nie zwracając uwagi na wielu ludzi przyglądających się całej operacji, bez pośpiechu spokojnie odeszły. Na razie będą przebywać w obszernej zagrodzie aklimatyzacyjnej.

Pomysłodawcą przywiezienia do Milovic żubrów jest organizacja non-profit Česka krajina, działająca na rzecz ochrony bioróżnorodności i łagodzenia konsekwencji zmian klimatu dla człowieka i krajobrazu. Tam gdzie trafiły nasze żubrzyce żyją już inne największe europejskie wielkie kopytne: dzikie konie i prymitywne bydło przypominające wymarłe tury – są one jednak oddzielone od nowo przybyłych zwierząt i mają własne pastwiska.

W czeskiej telewizji można było zobaczyć krótki film o przybyciu żubrów na miejsce. Jest dostępny TUTAJ.

Ze strony polskiej za wybór konkretnych osobników i logistykę, łącznie z niezbędnymi dokumentami, odpowiadało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

Zdjęcia z załadunku w Kiermusach: Radek Oryszczyszyn

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności