Dobry rok w Zachodniopomorskiem

SMŻ-EBFS|23.02.2017

3Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które zajmuje się ochroną i monitoringiem tamtejszej populacji żubrów, jako pierwsze w Polsce w tym roku zgłosiło już pełne dane do najnowszego wydania Księgi Rodowodowej Żubrów.

Wolne stado wyraźnie się powiększyło i liczy obecnie 205 osobników (taka liczba będzie wpisana do rejestru na dzień 31 grudnia 2016). To o 21 więcej niż rok temu. Na świat przyszło około 30 cieląt. Odnotowano kilka przypadków śmierci żubrów, z różnych, w większości naturalnych przyczyn. Nadal zdarzają się jednak wypadki na drogach z udziałem tych zwierząt, ale jest ich mniej niż kiedyś. Kierowcy są ostrożniejsi, wiedząc, że lubią one wędrować, a umieszczona na stronie ZTP interaktywna mapa pokazuje, gdzie w danym dniu znajdują się żubry i gdzie trzeba szczególnie uważać prowadząc samochód.

Żubry zachodniopomorskie samorzutnie podzieliły się już jakiś czas temu na dwa większe stada (w okolicach Mirosławca i na poligonie drawskim), a oprócz tego pojedynczo lub grupkami przemieszczają się na nowe tereny.

To bardzo dobra tendencja – mówi Magdalena Tracz z Zachodniopomorskiego 1Towarzystwa Przyrodniczego. – Żubry pomagają nam same w realizacji projektu LIFE „Dywersyfikacja i rozwój populacji żubrów w północno-zachodniej Polsce”, który prowadzimy. Chcemy nie tylko zwiększyć ich liczbę, ale i powiększyć obszar przez nie zajmowany. Zależy nam, by mniej żubrów przypadało na jednostkę powierzchni, co jest ważne zwłaszcza w takim regionie jak nasz, gdzie jest dużo pól uprawnych. To ogranicza ewentualne szkody poczynione przez żubry, ale służy także ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

Zachowanie niektórych żubrów kilkakrotnie zaskoczyło nawet takich znawców jak specjaliści z ZTP, od lat zajmujących się tym gatunkiem. – Do najciekawszych zdarzeń należała ucieczka samicy przewiezionej do Leśnictwa Jałowcówka, wraz z paroma innymi żubrami, właśnie w celu utworzenia nowego niewielkiego stada. Jest zaobrożowana, więc wiemy, gdzie sobie chodzi. Wyjątkowa była tak długa wędrówka samotnej krowy, ale ostatnio już nie jest sama, bo krąży wokół niej kilka osobników. Nieoczekiwanie więc powstaje nowa grupka w jeszcze innym niż planowane miejscu. Obserwujemy – informuje Magdalena Tracz.

Oprócz wolnego stada w województwie zachodniopomorskim żubry znajdują się też w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. Można tam z bliska przyjrzeć się 7 samicom i 2 bykom.

Zdjęcia: Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności