Dolina Górnego Sanu: przeprowadzka rozpoczęta!

SMŻ-EBFS|20.01.2017

DSC_0486aRozpoczęło się tworzenie nowego stada wolnościowego w Dolinie Górnego Sanu. Pierwsze żubry z zagrody pokazowej w Mucznem, w Nadleśnictwie Stuposiany, trafiły do tymczasowej zagrody adaptacyjnej, przed wypuszczeniem na wolność. Są to Uroa, która przyjechała do nas kilka lat temu ze Szwajcarii, i Putomek – niespełna półtoraroczny byczek, urodzony w Mucznem. Na swoją kolej czeka następnych pięć osobników, starannie wybranych przez specjalistów, by zasiliły genetycznie bieszczadzką populację linii białowiesko-kaukaskiej. A przede wszystkim – by zamieszkały w tym najbardziej na południowy wschód wysuniętym regionie Bieszczad, gdzie przez 3 lata żubrów nie było. Trwał okres kwarantanny, po wykryciu gruźlicy u żyjącej tu wówczas grupy. Dziś zwierzęta będą już bezpieczne.

Wytypowane żubry przeszły niezbędne badania, a dwa z nich – Uroa i Pujan – mają założone obroże z nadajnikami GPS, co pozwoli śledzić ich szlaki na swobodzie.

Przeprowadzka potrwa co najmniej kilka dni, ponieważ to niełatwa operacja, zwłaszcza w warunkach zimowych, a i same żubry nie bardzo kwapią się, mimo zachęt ze strony opiekunów, do wchodzenia do odłowni i specjalnych skrzyń transportowych. Mają to zrobić same, „po dobroci”, nie można ich przestraszyć, nie powinny być zestresowane. Tylko wtedy szybko przyzwyczają się do nowego miejsca. W tymczasowej zagrodzie, obszernej i odizolowanej od ludzkich siedzib i dróg, będą przebywać krótko, najpewniej 3-4 tygodnie – tyle, by w grupie nawiązały się stadne relacje. Są dokarmiane – dostają owies, specjalny granulat i sianokiszonkę. Po otwarciu ogrodzenia nie powinny oddalić się z tego rejonu.

Zdjęcia: Ewa Tkacz

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności