Konferencja w Bałtowie rozpoczęta

SMŻ-EBFS|09.09.2016

mms_img438536342W czwartek, 8 września, rozpoczęło się najważniejsze dla Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wydarzenie – coroczna, XIV już międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca w szerokim zakresie ochrony i rozwoju populacji żubrów w Polsce i na świecie. Zorganizowane przez SMŻ spotkanie ok. 140 specjalistów z 11 państw przebiega tym razem pod hasłem „Żubry w krainie dinozaurów”, ponieważ zlokalizowane jest na terenie JuraParku w Bałtowie. Żyją tam także w zagrodzie żubry – widoczne na zdjęciach, zrobionych dziś, podczas wycieczki uczestników do tzw. Zwierzyńca.

Początek konferencji poświęcono osobom związanym z ochroną przyrody, w tym członkom Stowarzyszenia, którzy niestety odeszli na zawsze w ostatnim roku.

Po chwili wspomnień i zadumy odbyły się 3 sesje referatowe, które wypełniły cały dzień. Była m.in. mowa o sytuacji żubrów w Rosji, na Białorusi, w Holandii i Hiszpanii, a także oczywiście w naszym kraju. Zmiany wielkości i struktury światowej populacji żubra przedstawiła prezes SMŻ prof. Wanda Olech. Trochę czasu poświęcono nowej wolnej grupie żubrów w Nadleśnictwie Żednia, prezentując przy tej okazji film z wypuszczenia zwierząt do zagrody aklimatyzacyjnej. Lasy Państwowe pokazały również nową, zmodernizowaną wersję filmu „Żubry” Włodzimierz Puchalskiego, nakręconego w połowie ubiegłego wieku. Sesje popołudniowe zdominowała tematyka weterynaryjna.

Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, tradycyjnie kilka osób szczególnie zasłużonych dla ochrony gatunku zostało uhonorowanych statuetką Miłośnika Żubra. Wyróżnienie otrzymali: Małgorzata Bołbot – sekretarz Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów, Halina Kisiel – wiceprezes Stowarzyszenia „Delta” z Bałtowa oraz Thomas Hennig – przedstawiciel EBCC w Niemczech.

Więcej relacji i szczegóły z drugiego dnia obrad – już wkrótce.

logo_podstawowe_pion

Zdjęcia: Krystyna Cielniak

Zapisz

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności