Ponownie na wolność czyli niezwykłe losy Pukoma

SMŻ-EBFS|31.12.2014

DSC05716zDo zagrody aklimatyzacyjnej w Woli Michowej w Bieszczadach trafił przed świętami 2,5-letni byk Pukom. Przyjechał z zagrody pokazowej w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany (które transport zorganizowało), by „pod okiem” szwedzkich krów uczyć się życia niemal bez ludzkiej opieki, którą miał zapewnioną w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Ma zostać wkrótce wypuszczony na swobodę, gdzie będzie musiał sobie sam poradzić.

Ale bieszczadzkie szlaki nie są mu obce, bo do Mucznego trafił z wolności jako kilkumiesięczne cielę. Jego matką była żubrzyca o numerze 10763 FT, którą przywiezDSC_0944ziono w 2008 r. z jednej z zachodnich hodowli w celu wzmocnienia puli genetycznej tutejszych żubrów i wypuszczono. Cel został osiągnięty, bo w 2012 roku na świat przyszedł byczek noszący dziś imię Pukom, ojcem zaś był któryś z dziko żyjących osobników. I pewnie niewiele byśmy o jego losie w naturze wiedzieli, gdyby nie nieszczęśliwy wypadek matki. Zginęła, jednak pracownicy Nadleśnictwa Komańcza nie pozwolili, by osierocony maluch padł ofiarą drapieżników. Długo go poszukiwali i udało się – został odłowiony i wychowany w zagrodzie.

Dziś, jako dorosły, zdrowy byk może zasilić bieszczadzką populację żubrów. Tuż po Nowym Roku do Woli Michowej ma dojechać jeszcze jeden 2,5-letni samiec z hodowli w Mucznem, Pulech. Gdy i on, po tygodniowej kwarantannie, będzie w pełni gotowy do samodzielnego życia na wolności całe stadko zostanie wypuszczone. Zwierzęta zostały zaobrożowane, więc będzie można śledzić ich przemieszczanie się.

Zdjęcia: Maciej Januszczak i Tomasz Różycki.

DSC05525zDSC05701zDSC05554zDSC05494zDSC_0946z

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności