Pora na porządki

SMŻ-EBFS|14.07.2016

żubry latemLato nie jest dobrym okresem na podglądanie żubrów, bo kryją się w lasach i praktycznie nie sposób je wypatrzeć w gęstwinie. Są zresztą latem bardziej płochliwe, bo słysząc jakiś hałas czy niepokojący szelest nie widzą, co się dzieje (w przeciwieństwie do sytuacji gdy przebywają na polach) i uciekają na wszelki wypadek.

Natomiast jest to doskonała pora dla leśników na porządkowanie miejsc związanych z żubrami i przygotowania do zimowego dokarmiania. Wygarnia się z paśników resztki starego siana i magazynuje w nich świeże, z czerwcowego koszenia łąk. W Nadleśnictwie Krynki na przykład, w Puszczy Knyszyńskiej, łąki będą koszone jeszcze raz, a część trawy zostanie przeznaczona na sianokiszonkę. Łąki śródleśne będą zresztą koszone dodatkowo po to, by przed jesienią zdążyła jeszcze odrosnąć świeża trawa, bo żubry bardzo ją lubią i długo się na niej pasą.

Koryta, do których wrzuca się zimą buraki, marchew, kukurydzę i specjalne granulaty są zabierane, starannie czyszczone, dezynfekowane, a te, które wymagają naprawy reperowane. Miejsca dokarmiania też się dezynfekuje, ale ponieważ ziemia jest trudna do pełnego oczyszczenia, koryta umieszczane są w nowych punktach, odległych od poprzednich miejsc o kilkadziesiąt metrów. Żubry znajdą je bez najmniejszego trudu.

Zdjęcie: Michał Kość (Agencja Wschód)

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności