SMŻ w Holandii

SMŻ-EBFS|23.10.2017

W dniach 12-13 października odbył się międzynarodowy kongres zorganizowany przez fundację PWN oraz ARK Nature „2007 – 2017: 10 years of European bison in Kraansvlak, The Netherlands”. W wydarzeniu wzięła udział delegacja złożona z pracowników Wydziału Nauk o Zwierzętach oraz członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów – profesor Wanda Olech, dr Zuzanna Nowak oraz dr Daniel Klich z Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt.

Kongres miał na celu podsumowanie 10-letniej hodowli żubra na wydmach nadmorskich w rezerwacie Kraansvlak, k. Amsterdamu. W wydarzeniu uczestniczyła liczna grupa osób zaangażowanych w ochronę populacji żubra w Europie, w tym z Holandii, Polski, Niemiec, Szwecji oraz Hiszpanii.
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, profesor Wanda Olech podczas swojego wystąpienia zaprezentowała obecny stan populacji żubra oraz wysiłki podejmowane w ochronie tego gatunku. W ramach spotkania podjęto dyskusję o metodach gospodarowania populacją żubra. Skonfrontowano w tej kwestii podejście praktyczne z często dość idealistycznymi wizjami na funkcjonowanie populacji żubra w obecnych warunkach społeczno-gospodarczych. Przedyskutowano również incydent zabicia przez niemieckie służby żubra emigrującego z Polski. To przykre zdarzenie przyczyniło się do wzmożenia wysiłków w kierunku opracowania procedur pozwalających na odpowiednie reagowanie w podobnych sytuacjach.
Po prezentacjach i dyskusjach uczestnicy, zgodnie z holenderską tradycją, udali się rowerami do rezerwatu Kraansvlak, gdzie oglądali nowoczesną odłownię oraz teren rezerwatu. Podczas wycieczek terenowych drugiego dnia kongresu można było poznać walory dostępnych siedlisk i poobserwować żubry, hodowane również w innych pobliskich rezerwatach Holandii. Zwiedzanie pobudziło uczestników do dyskusji o metodach gospodarowania stadem. Z kolei w trakcie uroczystej kolacji gospodarze umożliwili gościom skosztowanie specjałów tradycyjnej holenderskiej kuchni.

Zdjęcia: dr Zuzanna Nowak
DSCN4163 DSCN4159 DSCN4155 DSCN4150 DSCN4140 DSCN4111

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności