Tropiciele w Łazienkach

SMŻ-EBFS|12.08.2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŻar lejący się z nieba nie był przeszkodą dla licznych rodzin z dziećmi, które przyszły w weekend do Łazienek, by ich pociechy zabawiły się w odkrywców i tropicieli przyrodniczych śladów. I dowiedziały się mnóstwo o naszym największym zwierzęciu – żubrze.

Wspólnie z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, przy udziale Lasów Państwowych, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zorganizowało imprezę „Z lasem w tle”, podczas której wszyscy chętni, a zwłaszcza najmłodsi poznawali polską faunę. Każde dziecko otrzymywało „kartę pracy” z zadaniami do wykonania, m.in. ułożenie puzzla z wizerunkiem jakiegoś zwierzęcia i rozpoznanie go, pomalowanie medalu z masy solnej, w której odciśnięty był jakiś trop, a także… załadowanie żubra do skrzyni transportowej, przewiezienie go w odpowiedni sposób do zagrody i zapoznanie się z potrzebnym mu pokarmem.

Część zagadek była związana z ekspozycjami wewnątrz Muzeum. Po zebraniu naklejek zaświadczających, że poszczególne zadania wykonano prawidłowo, dzieci otrzymywały nagrody, m.in. odblaski z żubrem, jeleniem bądź koziołkiem, podkładki korkowe z żubrem, długopisy z logo SMŻ i książeczki od Muzeum.

Współpraca z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa układała się tak dobrze, że organizatorzy już planują dalsze wspólne akcje służące popularyzacji wiedzy o gatunkach dzikich zwierząt zamieszkujących polskie lasy i pola, a do stałych cykli zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum ma zostać odrębnie wprowadzona tematyka „żubrowa”.

Podczas niedzielnych zajęć pracownicy Stowarzyszenia dużą wagę przykładali do zadań poświęconych rozpoznawaniu gatunków fauny rodzimej oraz prawidłowego dobierania par (samiec, samica) w ramach poszczególnych gatunków. Edukacja w tym zakresie stanowi cel realizowanego przez SMŻ projektu pod nazwą „O bioróżnorodności dla przyszłości -czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia”. 

Więcej informacji nt. projektu: http://www.sarnazjeleniem.smz.waw.pl/?lang=pl

Zdjęcia: Magdalena Matuszewska

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności