XV międzynarodowa konferencja naukowa „Żubry w kulturze i sztuce” – relacja z dnia pierwszego

SMŻ-EBFS|19.09.2017

_SAM0001W środę, 13 września, rozpoczęło się coroczne i jednocześnie najważniejsze dla Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wydarzenie – XV międzynarodowa konferencja naukowa „Żubry w kulturze i sztuce”. Jak zwykle, poruszano na niej jednak także tematy z zakresu ochrony i rozwoju populacji żubrów w Polsce i na świecie. W Ostrowiu Wielkopolskim spotkało się około 140 specjalistów z całej Europy – stawili się przedstawiciele Białorusi, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwecji, Ukrainy oraz oczywiście z Polski.
Pierwszego dnia konferencji odbyły się 3 sesje referatowe, które omawiały różne aspekty żubrzej tematyki. Poza dokładnie omawianą sytuacją polskich żubrów rozmawiano m.in. o populacji żubrów w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, ochronie tych zwierząt w Hiszpanii, odtworzeniu populacji na Ukrainie i w Rosji, utrzymaniu w Niemczech czy parametrach populacji holenderskiej. Sesję popołudniową zdominowała natomiast tematyka weterynaryjna – omawiano choroby żubrów i szczególnie interesujące przypadki patologiczne występujące u tych zwierząt.
Miłym zakończeniem środowych sesji było wystąpienie lekarza weterynarii Mieczysława Hławiczki, który prezentował piękno polskiej fauny w ujęciu romantycznym i poetyckim. Fotografie i krótkie filmiki jego autorstwa wzbudziły nieskrywany zachwyt zgromadzonych.
Wieczorem odbyła się jubileuszowa, uroczysta kolacja, którą nieco szerzej opiszemy w kolejnym wpisie.

Fot. Oliwia Majkowska

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności