Żednia czeka na żubry

SMŻ-EBFS|30.11.2015

20151125_143362W Nadleśnictwie Żednia w Puszczy Knyszyńskiej gotowa jest już zagroda dla żubrów, które mają w niedalekiej przyszłości zamieszkać w tamtejszych lasach. Z Puszczy Białowieskiej przyjedzie 8 osobników, by następnie po półrocznym pobycie w zagrodzie aklimatyzacyjnej trafić na wolność.

Kilkuhektarowy ogrodzony teren jest urozmaicony i ma wszystko, co zwierzętom może być potrzebne do tego, by dobrze się tu czuły. Jest łąka, las, oczko wodne, a także szuflady do paszy oraz poidła, gdzie będzie czysta woda do picia. Rozstrzygnięto już przetarg na dokarmianie żubrów, opiekę nad nimi i na transport.

W zagrodzie ma zamieszkać grupa rodzinna, naturalna, składająca się z krowy przewodniczki, cielęcia, młodzieży i byka. Trafi tu wtedy, kiedy nastaną mrozy, żubry w Puszczy Białowieskiej zaczną zbijać się w stada i będzie można odłowić wybrane zwierzęta.

Na razie więc trwa oczekiwanie. Jak mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Żednia Andrzej Bogdan Gołembiewski, mieszkańcy pozytywnie odnoszą się do tych planów i w niektórych broszurach czy ulotkach wydawanych przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych już pojawiają się informacje o żubrach jako niewątpliwej atrakcji regionu. Pojedyncze wędrujące byki zachodzą w oDSCN1211abręb nadleśnictwa, ale teraz mają zostać na stałe – i w większej liczbie.

Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach projektu „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce”.

W galerii:

  • zagroda w Nadleśnictwie Żednia (fot. Krzysztof Głowacz)
  • żubry wychodzące w listopadzie na pola na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, w pobliżu Krynek (fot. Michał Kość)
  • brogi pełne siana i rekultywowana na potrzeby żubrów łąka, przygotowane na nadchodzącą zimę (fot. Nadleśnictwo Krynki)

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności