Żubry w Puszczy Knyszyńskiej bez tajemnic

SMŻ-EBFS|26.03.2015

SAMSUNG DIGITAL CAMERATo było ostatnie wolne stado, którego aktualnej liczebności nie znaliśmy oficjalnie – ale już wiadomo, że Puszczę Knyszyńską zamieszkują 123 żubry: 31 to dorosłe byki, 40 – krowy, 35 osobników to młodzież, a 17 – cielęta, czyli żuberki do 1. roku życia, urodzone w 2014 r. Stan zdrowia zwierząt jest bardzo dobry.

Takie dane ustalono 12 marca na spotkaniu w Nadleśnictwie Krynki, w którym uczestniczyli przedstawiciele nadleśnictw Supraśl, Waliły i Żednia, RDLP i RDOŚ w Białymstoku, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. SGGW reprezentowała prof. Wanda Olech koordynująca trwający obecnie projekt „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce”. Podczas prowadzonych systematycznych obserwacji stada w tej puszczy, z zadowoleniem stwierdzono, że żubry – dzięki łagodnej zimie – bardziej chętnie korzystały z zasobów pokarmowych lasu i z miejsc stałego zimowego dokarmiania, rzadziej więc wychodziły na okoliczne pola.

Ponadto porozchodziły się po Puszczy Knyszyńskiej w większym stopniu, niż działo się to do tej pory. Widziano je w obszarze Nadleśnictwa Żednia, a jedna z grup po raz pierwszy spędziła zimę na terenie Nadleśnictwa Waliły. W przypadku Żedni to dobry „wstęp” do planowanego wsiedlenia tam specjalnie dobranego małego stada. Nadleśnictwo przygotowuje się do tego już od paru lat, budując w ramach zakończonego w ubiegłym roku projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część północno-wschodnia” m.in. oczka wodne – wodopoje i brogi do przechowywania paszy.

Zdjęcia: Arek Juszczyk z Nadleśnictwa Krynki.

SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERA

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności