Jeszcze jeden żubr w Puszczy

SMŻ-EBFS|29.09.2014

W imienidsc02614u Stowarzyszenia Miłośników Żubrów składam serdeczne gratulacje z okazji 85 rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej oraz 35 rocznicy obecności Białowieskiego Parku Narodowego na Liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO” – tak zaczyna się list, jaki na ręce dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, dr. Mirosława Stepaniuka wystosowała prezes SMŻ prof. Wanda Olech-Piasecka.

A była ku temu specjalna okazja. We wrześniu jeden z naszych najstarszych, a na pewno najbardziej na świecie znany polski park narodowy obchodził uroczyściedwie ważne, wspomniane we wstępie rocznice. W dalszej części listu czytamy:

Ogromnie cenię pracę Pana i całego zespołu pracowników rezerwatu dla zachowania trwałości populacji żubra w Puszczy Białowieskiej, która jest jedną z ważniejszych elementów ochrony i gwarancji przyszłości gatunku Bison bonasus.

Pragnę również wyrazić podziw dla efektów pracy pracowników Białowieskiego Parku Narodowego w ochronie przyrody oraz nawiązaniu dialogu z miejscową społecznością.

Życzę dalszych sukcesów w realizacji ważnych dla przyrody zadań”.

W Białowieży odbyła się konferencja poświęcona znaczeniu Parku dla światowego dziedzictwa i jego miejscu w ochronie najcenniejszych zasobów przyrodniczych. Natomiast w pobliskiej Osadzie Zwierzyniec na cokole stanął szczególny żubr – o szczególnej historii. Po raz pierwszy pomnik postawiono w 1862 r. na pamiątkę polowania cara Aleksandra II w Puszczy Białowieskiej. Podczas I wojny światowej Rosjanie wywieźli pomnik, ale zwrócili go Polsce w 1924 r. Żubr trafił jednak – na prośbę prezydenta Ignacego Mościckiego – do jego letniej rezydencji w Spale. Tam też można go oglądać do dziś.

SONY DSC

W Zwierzyńcu ustawiono w 2004 r. replikę historycznego żubra, wykonaną z masy plastycznej, nieco różniącą się od oryginału. I dopiero teraz,

18 wrześnie odsłonięto uroczyście metalową kopię oryginalnej statui. Powstała z przetopionych łusek po nabojach, które przez wiele lat zbierali na ten cel myśliwi.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor BPN, dr Mirosław Stepaniuk, 85-lecie powrotu żubrów do Puszczy Białowieskiej jest najlepszą okazją, by móc podziwiać ten pomnik, kopię doskonale odpowiadającą oryginałowi, powstałą z poszanowaniem dziedzictwa historycznego i kulturalnego.

Zdjęcia: Dariusz Buraczyński (Archiwum BPN)

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności