KA… i co dalej?

KONKURS NA IMIONA DLA ŻUBRÓW4-1Nadleśnictwo Żednia, w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie tworzone jest nowe stado żubrów, ogłasza KONKURS na imiona dla jedynego byka i najstarszej samicy w grupie. Stado składa się z 5 krów, 2 cieląt i jednego samca – wszystkie zostały odłowione w Puszczy Białowieskiej i obecnie przebywają w obszernej zagrodzie adaptacyjnej, gdzie przystosowują się do nowych warunków siedliskowych.

Pierwsze żubrzyce przyjechały do obszernej zagrody adaptacyjnej w końcu ubiegłego roku, a reszta grupy w dwóch transportach, w styczniu i w lutym. Żubry są w dobrej kondycji i już można zaobserwować kształtującą się wśród nich, w sposób naturalny hierarchię panującą zwykle w żubrowych stadach. Przewodniczką staje się wyraźnie najstarsza krowa (ur. w 2008 r.), za nią dopiero podążają coraz młodsze osobnikiS. Stado zaczyna być zżyte, trzyma się razem i – jak się wydaje – żubry nie powinny rozproszyć się po otwarciu bram zagrody.

A nastąpi to prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Wiele będzie zależało od warunków pogodowych i środowiskowych. Wiosnę powinno już być wyraźnie widać, ale świeża zieleń nie powinna jeszcze nadmiernie kusić żubrów – wciąż bardziej atrakcyjne powinny być dla nich dobrze zaopatrzone stałe punkty dokarmiania, na miejscu, do których są przyzwyczajane. Leśnikom zależy na tym, by stadko pozostało w tym obszarze, by nie miało ochoty na dalsze migracje. Podstawowym założeniem projektu jest bowiem rozproszenie populacji żubrów zamieszkujących Puszczę Knyszyńską („Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce), a nowe stado w Nadleśnictwie Żednia wpisuje się w te plany, będąc jednocześnie łSącznikiem między stadami z innych terenów.

Konkurs na imiona dotyczy dwóch zwierząt – krowy-przewodniczki i młodego byka (ur. w 2010 r.). Każdy może zgłosić swoją propozycję na stronie Facebookowej Nadleśnictwa (TUTAJ ADRES) do 15 kwietnia. Można zaproponować po jednym imieniu dla każdego z żubrów. Są dwa ważne warunki: imiona muszą zaczynać się od liter KA (takie są wymagania Księgi Rodowodowej Żubrów w stosunku do zwierząt pochodzących z wolności), a po drugie – nie mogą to być „ludzkie” imiona. Tak czy inaczej miejsca na wyobraźnię jest mnóstwo.

Szczegóły regulaminu dostępne są TUTAJ

Informacje i zdjęcia: Nadleśnictwo Żednia