Konferencja w Bałtowie rozpoczęta

mms_img438536342W czwartek, 8 września, rozpoczęło się najważniejsze dla Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wydarzenie – coroczna, XIV już międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca w szerokim zakresie ochrony i rozwoju populacji żubrów w Polsce i na świecie. Zorganizowane przez SMŻ spotkanie ok. 140 specjalistów z 11 państw przebiega tym razem pod hasłem „Żubry w krainie dinozaurów”, ponieważ zlokalizowane jest na terenie JuraParku w Bałtowie. Żyją tam także w zagrodzie żubry – widoczne na zdjęciach, zrobionych dziś, podczas wycieczki uczestników do tzw. Zwierzyńca.

Początek konferencji poświęcono osobom związanym z ochroną przyrody, w tym członkom Stowarzyszenia, którzy niestety odeszli na zawsze w ostatnim roku.

Po chwili wspomnień i zadumy odbyły się 3 sesje referatowe, które wypełniły cały dzień. Była m.in. mowa o sytuacji żubrów w Rosji, na Białorusi, w Holandii i Hiszpanii, a także oczywiście w naszym kraju. Zmiany wielkości i struktury światowej populacji żubra przedstawiła prezes SMŻ prof. Wanda Olech. Trochę czasu poświęcono nowej wolnej grupie żubrów w Nadleśnictwie Żednia, prezentując przy tej okazji film z wypuszczenia zwierząt do zagrody aklimatyzacyjnej. Lasy Państwowe pokazały również nową, zmodernizowaną wersję filmu „Żubry” Włodzimierz Puchalskiego, nakręconego w połowie ubiegłego wieku. Sesje popołudniowe zdominowała tematyka weterynaryjna.

Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, tradycyjnie kilka osób szczególnie zasłużonych dla ochrony gatunku zostało uhonorowanych statuetką Miłośnika Żubra. Wyróżnienie otrzymali: Małgorzata Bołbot – sekretarz Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów, Halina Kisiel – wiceprezes Stowarzyszenia „Delta” z Bałtowa oraz Thomas Hennig – przedstawiciel EBCC w Niemczech.

Więcej relacji i szczegóły z drugiego dnia obrad – już wkrótce.

logo_podstawowe_pion

Zdjęcia: Krystyna Cielniak

Zapisz