Konferencja „Żubry w lasach pszczyńskich – 150 lat hodowli”. Zapraszamy do galerii

SMŻ-EBFS|23.10.2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWrześniowa konferencja naukowa dotycząca ochrony żubrów i rozwoju ich populacji zgromadziła 130 uczestników z Polski oraz z Białorusi, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji i Szwajcarii. Goście z zagranicy stanowili aż 25% wszystkich obecnych na obradach w Pszczynie. Co roku konferencja odbywa się gdzie indziej, ale zawsze w miejscu, które związane jest z żubrami. Tym razem z okazji wyjątkowego jubileuszu – 150-lecia najstarszej na świecie hodowli pszczyńskiej – naukowcy, leśnicy, hodowcy spotkali się najpierw w zabytkowych wnętrzach zamku w Pszczynie, a następnie w stylowej sali Stajni Książęcych Muzeum Zamkowego.

Napłynęły do nas setki zdjęć obrazujących przebieg konferencji. Zamieszczamy wybrane z wybranych, przypominając jednocześnie, co działo się podczas obrad i poza nimi.SONY DSC

Dzień po uroczystościach rocznicowych, o których pisaliśmy 9 października, odbyły się trzy sesje referatowe: dotycząca żubrów w Pszczynie (prowadzenie – prof. dr hab. Kajetan Perzanowski), ochrona żubrów in situ (prof. dr hab. Małgorzata Krasińska) oraz ochrona ex situ (prof. dr hab. Wanda Olech). Wygłoszono podczas nich 20 referatów, z których każdy wzbudził zainteresowanie, o czym świadczyły dyskusje zarówno na sali, jak i w kuluarach.

Wieczorem wszyscy zasiedli do uroczystej kolacji, a podczas niej – wzorem lat ubiegłych – wręczone zostały statuetki Miłośnika Żubra. Przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony żubrów, a także m.in. wiodącym ośrodkom hodowlanym. W tym roku wyróżnieni zostali: Fernando Moran z Hiszpanii, dzięki któremu sprowadzono do tego kraju pierwsze po wiekach SONY DSCnieobecności żubry, a zainteresowanie powstawaniem następnych ośrodków jest bardzo duże; dr hab. Wojciech Bielecki z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, od lat zajmujący się zdrowiem naszych największych ssaków; Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach oraz Zagroda Żubrów Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór dr inż. Marian Pigan wręczył piękne drewniane statuetki Żubra Pszczyńskiego wyróżnionym członkom SMŻ. Otrzymali je (w kolejności alfabetycznej): Mieczysław Hławiczka, Romuald Jurzykowski, Małgorzata Krasińska, Zbigniew Krasiński, Magdalena Matuszewska, Zuza Nowak, Wanda Olech, Izabela Pigan, Jan Raczyński oraz Piotr Tetla.

W piątek 11 października uczestnicy konferencji pojechali podziwiać zwi31erzęta, o których rozmawiano w Pszczynie. Odwiedzili Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Jankowicach i trafili na wyjątkowy moment, gdy krowa przyprowadziła do stada swoje nowo narodzone cielę, a także Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie, gdzie szczególną atrakcję stanowi najstarszy żyjący w Polsce żubr – siedemnastoletni Plawiant.

Po powrocie do sali w Stajniach Muzeum odbyły się dwie sesje naukowe. Pierwszej, związanej z ochroną zdrowia żubrów przewodniczył prof. dr hab. Krzysztof Anusz, a drugiej, urozmaiconej tematycznie prof. dr hab. Ryszard Słomski. Wyświetlono też film dokumentalny z ośrodka Hardenhausen z Niemiec pt. „Wisent Cowboys”.

Podczas obu dni konferencyjnych w holu obok sali obrad prezentowanych było 21 posterów, cieszących się stałym zainteresowaniem.

SONY DSCZdaniem uczestników tego corocznego spotkania „żubrologów”, z których wielu przyjeżdża na nie, także z daleka, nieprzerwanie od wielu lat, konferencja „Żubry w Lasach Pszczyńskich – 150 lat hodowli” stała na bardzo wysokim poziomie i pozwoliła na bieżącą bezpośrednią wymianę doświadczeń, czego nie zastąpi nawet najbardziej ożywiona korespondencja mailowa.

Chociaż wrześniowe wydarzenia w Pszczynie przeszły do historii, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów już rozpoczęło prace związane z przyszłoroczną konferencją, ponieważ jest to ogromny wysiłek organizacyjny, wymagający mnóstwa czasu. Najprawdopodobniej spotkanie odbędzie się w Bałtowie, gdzie w wielkim kompleksie turystycznym, obok Parku Dinozaurów, znajduje się Zwierzyniec Bałtowski m.in. z żubrami.

(Magdalena Matuszewska)

Zdjęcia: Magdalena Matuszewska, Marlena Wojciechowska, Krzysztof Głowacz, Zygmunt Kwapis

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności