Konkurs na pamiątkę z Gołuchowa

Żubry, fot. Danuta PiotrowskaOśrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie ogłasza konkurs na souvenir pod nazwą „Gołuchowski król lasów”, organizowany z okazji 40-lecia powstania Pokazowej Zagrody Zwierząt. Honorowym patronem konkursu jest Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

OKL chce w ten sposób przede wszystkim promować żubra, wciąż jeszcze będącego zagrożonym gatunkiem, i zwrócić uwagę na konieczność dalszej jego ochrony. Do zagrody w Gołuchowie pierwsze żubry przyjechały w 1977 roku. Dziś przebywa w niej, na obszarze 19,5 ha, 12 osobników. Rola tej hodowli w programie restytucji żubra jest bardzo istotna, ponieważ zapewnia m.in. utrzymanie rezerwy genetycznej gatunku, umożliwia prowadzenie badań naukowych oraz jest miejscem zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Ośrodek. Wiele z urodzonych tu zwierząt zostało przewiezionych do innych hodowli w kraju i za granicą.

Konkurs rozpoczyna się teraz, w kwietniu, i kończy we wrześniu 2017 – a termin nadsyłania projektów upływa 30 czerwca. Nagrodzone prace zostaną wydane przez Ośrodek Kultury Leśnej.

Więcej o konkursie znajduje się w INFORMACJI przygotowanej przez OKL.

Z regulaminem można zapoznać się TUTAJ, a karta zgłoszeniowa jest dostępna TU.

Warto dodać, że właśnie w Gołuchowie odbędzie się we wrześniu międzynarodowa konferencja naukowa na temat ochrony żubrów i rozwoju ich populacji, organizowana co roku przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

Zdjęcia: Danuta Piotrowska