Lutowiska już zapraszają na przyszły rok

1IX Dzień Żubra w Lutowiskach był – jak zwykle – bardzo udaną, pełną atrakcji imprezą. Przyjechało mnóstwo mieszkańców regionu, nie brakowało też licznych turystów z całej Polski. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się konkursy i pokazy, a wszystkie stoiska-namioty tematyczne były oblegane. Rywalizowali m.in. między sobą w efektownych zawodach drwale, zorganizowano turnieje strzeleckie – w różnych konkurencjach i z wykorzystaniem różnej broni, prezentowano psy.

W „Chacie Floriana” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po niej odbyło się pierwsze „Żubrze dyktando”, którego tekst pt. „Przy żubrze jucha wrze”, pełen pułapek ortograficznych, przygotowała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów w konsultacji z prof. Kajetanem Perzanowskim.

Można i teraz spróbować swoich sił, bo dyktando dostępne jest TUTAJ.

Wręczono statuetki „Bieszczadzkiego Żubra” za szczególne zasługi dla przyrody i rozwoju regionu: w tym roku laureatami zostali Stanisław Wermiński, emerytowany nadleśniczy i były prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, oraz Bieszczadzki Park Narodowy.

Nadano imiona dwójce żubrząt urodzonych w tym roku w zagrodzie pokazowej w Mucznedm – spośród 700 propozycji wybrano imiona: Purpurka i Pumcajs.

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, podobnie jak w ubiegłych latach, przygotowało szeroki wachlarz zabaw i quizów związanych z naszym największym ssakiem dla dzieci i dorosłych (z żubrowymi nagrodami) – ale w bieżącym roku oferta była jeszcze bogatsza niż dotąd. W ramach promocji programu edukacyjnego prowadzonego przez SMŻ „O bioróżnorodności dla przyszłości, czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia” można było sprawdzić swoją wiedzę na temat polskiej fauny w szerszym zakresie, na przykład odróżnić od siebie pospolite ptaki krukowate – wronę, kawkę, gawrona, kruka, czy dopasować parę (samca, samicę) do jelenia, sarny, daniela – a przede wszystkim rozpoznać je, co dla wielu osób wcale nie było łatwe.

Gmina Lutowiska już zaprasza na przyszły rok, na X jubileuszowy Dzień Żubra.

Zdjęcia: Edward Marszałek i Grzegorz Wójtowicz

Przy żubrze juha wrze KONKURSOWE