Miła wiadomość ze Słowacji

2Grupa żubrów (Pukom, Pulech, Endora i Entre), które po wypuszczeniu z zagrody kwarantannowej w Woli Michowej wczesną wiosną 2015 r. powędrowały na Słowację – i nie chcą wrócić – powiększyła się. Jak informuje nas monitorujący bieszczadzkie stada Maciej Januszczak ze Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych, żubry mają się dobrze, a wręcz bardzo dobrze. Klimat południa im służy i postanowiły się rozmnożyć. Szczęśliwą matką została Endora.

Maluch to byczek i przyszedł na świat prawdopodobnie z początkiem listopada (2–5). Trzeba tu użyć słowa „prawdopodobnie”, dlatego że Endora w połowie października oddzieliła się od pozostałych żubrów, a na początku listopada przebywała w jednym miejscu. Niewykluczone, że ojcem żuberka jest Pukom, ale nie jest to pewne i zagadkę będą mogły wyjaśnić badania genetyczne. Przydałyby się do tego np. włosy – może uda się je pozyskać.

Zdjęcia malucha to screen z filmiku nakręconego przez pana Legdana z Hostovic, ze Słowacji. Widać na nich Entre, Pukoma i Endorę z dzieckiem.

Zdjęcia zimowych Bieszczad i młodych żubrów w zagrodzie w Mucznem – Maciej Januszczak