Nagrody, wyróżnienia, gratulacje

DSCN1200bDoroczna międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona ochronie żubrów, badaniom nad nimi i planom rozwoju ich populacji w Europie, która odbyła się we wrześniu w Pszczynie, związana była tym razem ze szczególnym jubileuszem, co zawarte zostało w tytule konferencji „Żubry w lasach pszczyńskich – 150 lat hodowli”.

Nic więc dziwnego, że gospodarze Ziemi Pszczyńskiej oraz organizatorzy dołożyli starań, by spotkanie, zwłaszcza jego początek, miało wyjątkowo uroczystą oprawę.

Konferencję poprzedziły uroczystości rocznicowe, które odbyły się w pięknych wnętrzach Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Na dziedzińcu zamkowym powitały zebranych gości wystrzały armatnie oraz sygnały myśliwskie przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Gospodarz pięknego obiektu, dyrektor Muzeum Zamku Pszczyńskiego Maciej Kluss, powitał przybyłych gości i przedstawił historię Zamku. a7r 062.a

Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór dr inż. Marian Pigan oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów prof. dr hab. Wanda Olech przybliżyli historię i losy pszczyńskiego stada na przestrzeni 150 lat hodowli oraz znaczenie tej populacji żubrów w procesie restytucji gatunku.

W trakcie trwania uroczystości prof. dr hab. Wanda Olech uhonorowana została przez starostę Pawła Sadzę Statuetką Żubra Pszczyńskiego za wspieranie hodowli i tradycji Ziemi Pszczyńskiej, natomiast z rąk Nadleśniczego Nadleśnictwa Kobiór dr. inż. Mariana Pigana otrzymała List Gratulacyjny za wieloletni wkład i zaangażowanie w hodowlę żubra pszczyńskiego.

Nagrody z rąk starosty zupełnie się nie spodziewałam i muszę powiedzieć, że sprawiła mi ona naprawdę dużo satysfakcji. Było mi też bardzo miło, gdy odbierałam inne wyróżnienia czy listy gratulacyjne. Cieszę się, że i moja ciężka praca, i praca wielu ludzi od lat związanych z żubrami jest dostrzegana i doceniana – powiedziała prof. Olech.

a7r 066.aWręczono tego dnia wiele nagród i odznaczeń osobom zaangażowanym w tę hodowlę. Warto nadmienić, że członkowie Stowarzyszenia Miłośników Żubrów: Mieczysław Hławiczka, Marian Pigan i Zbigniew Ryś zostali odznaczeni przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach najwyższym odznaczeniem leśnym – Kordelasem Leśnika. Ponadto Mieczysław Hławiczka odebrał z rąk burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola, Ławeczkę z Księżną Daisy jako wyróżnienie pszczyńskie za zasługi na rzecz pszczyńskich żubrów.

Odczytano wiele listów gratulacyjnych dla Nadleśnictwa Kobiór od instytucji krajowych i zagranicznych.

Niektóre z nagród miały niebanalny wygląd – na jednym ze zdjęć widać specjalny zegar z drewna, przekazywany przez przedstawiciela Białowieskiego Parku Narodowego nadleśniczemu Nadleśnictwa Kobiór.

Zdjęcia: Krzysztof Głowacz i Zygmunt Kwapis

Dodatkowo zdjęcia z uroczystości można zobaczyć na Facebooku na stronie burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola – TUTAJ