Nowe stado o krok od wolności

SMŻ-EBFS|27.03.2017

DSC00558Zakończono kompletowanie stada żubrów, które mają trafić w Dolinę Górnego Sanu, w Bieszczadach, gdzie od trzech lat żubrów nie było. Do 7 zwierząt przywiezionych z zagrody pokazowej w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany i od kilku tygodni przebywających w zagrodzie adaptacyjnej w Sokolikach, dołączyły kilka dni temu trzy samice – dwie krowy i jałówka, odłowione z wolnościowego stada w Nadleśnictwie Lutowiska, w Tworylnem.

Wbrew wcześniejszym obawom, czy uda się zachęcić dzikie żubry do wejścia do rękawa odłowowego, dość szybko zwierzęta skuszone marchewką znalazły się tam, gdzie trzeba. Każdą żubrzycę odizolowano do osobnego boksu, skąd bez oporów weszły do kontenerów transportowych. Jedna z krów została zaobrożowana, by dzięki sygnałom z nadajnika GPS można było w przyszłości śledzić jej przemieszczanie się. Tak więc w stadku liczącym 10 osobników są obecnie 3 żubry z nadajnikami (pisaliśmy o tym 20.01., 24.01. i 1.02.). Oczywiście wszystkie osobniki zostały dokładnie przebadane, szczególnie pod kątemDSC00536 gruźlicy – i na pewno są zdrowe.

Podróż trzech samic trwała krótko, a mieszkająca w zagrodzie przejściowej grupa była wyraźnie podekscytowana widząc pojawienie się nowych żubrów. Bardzo szybko nastąpiła integracja stada i co więcej – pierwsze obserwacje wskazują, że dzika krowa z obrożą staje się przewodniczką. Czy tak pozostanie, czy układy społeczne między osobnikami będą się zmieniać i docierać – okaże się już wkrótce, ponieważ wypuszczenie żubrów na wolność planowane jest na koniec tygodnia.

Jak widać na zamieszczonych zdjęciach wszystkie zwierzęta prezentują się znakomicie i są w pełni formy. Osobniki z zagrody w Mucznem nabrały masy, mają lepszą sierść i „zdziczały”, czyli przestały już zbliżać się do ludzi, a o to właśnie między innymi w projekcie chodziło.

Zdjęcia: Maciej Januszczak

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności