Nowe stado polubiło Żednię

Obraz-nagrodaŻubry wypuszczone w połowie maja z zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Żednia (Puszcza Knyszyńska) trzymają się miejsca, w którym spędziły ostatnich kilka miesięcy. Jak mówi nadleśniczy Jarosław Karpiuk, lokalizację zagrody, gdzie przywiezione z Białowieży zwierzęta przyzwyczajały się do nowego środowiska, wytypowano nieprzypadkowo. – Starannie wybraliśmy urozmaicony teren i zapewniliśmy im bardzo dobre warunki. Mają do dyspozycji las i ostoje z dala od ludzi, wodę, łąki. Mamy nadzieję, że zostaną na stałe. Na razie nie uciekają, co nas cieszy.

Osiem żubrów wędruje w pobliżu zagrody. Tylko 29 maja odnotowano, że odwiedziły teren sąsiadów – Nadleśnictwo Waliły, ale jeszcze tego samego dnia wróciły na łąki w Sokolu . Ich kroki można śledzić dzięki nadajnikom GPS przymocowanym do obroży, jakie założono na szyję jedynemu w grupie bykowi, o imieniu Kalitnik, i najstarszej krowie nazwanej Karpina, która stała się w naturalny sposób przewodniczką stada.

Imiona, jak informowaliśmy, zostały wybrane w wyniku konkursu – jury najbardziej podobały się propozycje nawiązujące do lokalnych nazw czy tradycji (i oczywiście spełniajDzień Leśnikaące podstawowy warunek, że będą zaczynać się na KA). Kalitnik to nazwa malutkiej osady w Puszczy Knyszyńskiej – i imię to zgłosiła do konkursu doktorantka z SGGW, członek Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Maria Sobczuk. – Często bywam w Puszczy Knyszyńskiej, bo tematem mojej pracy doktorskiej jest wykorzystanie monitoringu żubrów w poznawaniu ich preferencji siedliskowych. Kiedy ogłoszono konkurs od razu pomyślałam o wykorzystaniu jakiejś miejscowości – i po prostu dokładnie przyjrzałam się mapie. Kalitnik pasował idealnie – powiedziała laureatka.

Nagrodą, także dla drugiej pani, która zaproponowała Karpinę, były obrazy autorstwa Anny Ralickiej-Perkowskiej, artystki stosującej oryginalne techniki malarskie. Wręczono je podczas uroczystości z okazji Dnia Leśnika w Nadleśnictwie Żednia. Prof. Wanda Olech opowiedziała zebranym o historii restytucji żubra podkreślając, jak ważne dla dalszej ochrony tego gatunku są działania związane ze zwiększeniem i rozproszeniem populacji.

Zdjęcia – w tym mapki, na których widać przemieszczanie się nowego stadka żubrów – Nadleśnictwo Żednia, obraz – Maria Sobczuk.