O żubrach w Polsat News 2

aInteresująca rozmowa na temat budzącego ostatnio wielkie kontrowersje planowanego odstrzału 10 żubrów w Puszczy Boreckiej odbyła się 4 stycznia w studiu Polsat News 2 podczas programu „Prawy do lewego, lewy do prawego” o godz. 20.00. Przy czym największe emocje zdaje się budzić fakt nie samej likwidacji wytypowanych zwierząt, ale to, że mają tego dokonać myśliwi – za konkretne, niemałe pieniądze.

Udział w spotkaniu wzięli prof. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody, i dr Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” i poprzedni przewodniczący PROP, a prowadził je red. Mariusz Ziomecki.

Warto posłuchać tej – bardzo kulturalnej i spokojnej rozmowy – podczas której adwersarze mieli możliwość jasno wyłożyć swoje argumenty i poglądy, wyjaśniając szereg niedopowiedzeń istniejących w strefie publicznej. Warto zwrócić uwagę, że dane podawane przez prof. Olech i konkretne dowody na faktyczną ochronę populacji żubra w Polsce zrobiły wrażenie na gospodarzu programu, czemu dał zresztą wyraz. Czy przekonały widzów, że nikt nie zamierza zamordować chronionego gatunku?

Zachęcamy do zapoznania się z tą rozmową, którą można obejrzeć TUTAJ.

UWAGA! – pierwsza połowa programu, do 26 minuty – jest poświęcona „sztuce ratowania wizerunku”. Dopiero po niej zaczyna się interesujące nas spotkanie prof. Wandy Olech i dr. Andrzeja Kepela.

Zdjęcia: Michał Kość