Ogród botaniczny odwiedzą żubry

IMG_4674azŻubry w lasach pszczyńskich – 150 lat hodowli” – to tytuł tegorocznej XIII międzynarodowej konferencji naukowej na temat ochrony i rozwoju populacji tego królewskiego zwierzęcia, która odbędzie się w Pszczynie w dniach 10–11 września. Ale konferencja będzie tylko jednym w wielu wydarzeń zaplanowanych w tamtym regionie na jesień, bo przecież i jubileusz jest wyjątkowy: nigdzie na świecie hodowla żubrów nie jest prowadzona tak długo, a ponadto miała ona ogromne znaczenie w odtwarzaniu ginącego gatunku.

Już od początku września mieszkańcy miasta i turyści będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć żubrów, a także różnych ważnych działań z nimi związanych, a po dwóch tygodniach wystawa zostanie przeniesiona na teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. I właśnie tam, kilka dni temu odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Żubrów (z prezes – prof. Wandą Olech), ogrodu botanicznego (z dyrektorem dr. Pawłem Kojsem) i Nadleśnictwa Kobiór (z nadleśniczym – dr. inż. Marianem Piganem), podczas którego wspólnie przeglądano nadesłane fotografie.

Wybór na wystawę nie był łatwy, bo, m.in. na nasz apel, nadeszło ich bardzo dużo i większość reprezentowała znakomity poziom. Wstępnie wyselekcjonowano 84 zdjęcia żubrów, z których około 70 zostanie wyeksponowane pojedynczo na dużych planszach, trzeba więc będzie jeszcze dokonać ostatecznego wyboru.

Na kilku innych planszach zostaną pokazane w formie kolaży liczne, mniejsze zdjęcia zgrupowane tematycznie – np. Księga Rodowodowa Żubrów, dzieje hodowli pszczyńskiej, „żubrolodzy” przy pracy, działalność SMŻ czy wizerunki żubrów-protoplastów obecnie żyjącej populacji. Ta plansza przygotowywana jest w Białowieży w redakcji Księgi Rodowodowej, ponieważ właśnie w jej archiwach znajdują się m.in. takie bezcenne odbitki.

Śląski Ogród Botaniczny niedzielę 20 września ogłosił Dniem Żubra.

Zdjęcia: Śląski Ogród Botaniczny i Magda Trzeciak.