Prezentacja w Białymstoku

SMŻ-EBFS|10.03.2014

IMG_9926zNa posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Białymstoku prof. Wanda Olech przedstawiła plany ewentualnego wsiedlenia żubrów do Puszczy Augustowskiej. Są tu dobre warunki dla bytowania niewielkiego stada – początkowo byłoby to ok. 10 osobników, a docelowo, po kilku latach, nie więcej niż 35–40. Naukowe analizy wskazują, że najlepiej nadają się do tego celu południowe tereny Puszczy: nadleśnictwa Augustów i Płaska, a do dyspozycji zwierzęta miałyby obszar o powierzchni blisko 30 tys. ha. Stado powinno być stale monitorowane – przede wszystkim pod kątem rozpraszania się, zdrowotności i liczebności.

Wprowadzenie żubrów do Puszczy Augustowskiej pomogłoby w ochronie gatunku, który wciąż jest zagrożony, a rozproszenie istniejącej w północno-wschodniej Polsce populacji poprawiłoby jej bezpieczeństwo. Żubry w Puszczy Augustowskiej zaczynają się już samoistnie pojawiać, przywędrowując zapewne z Puszczy Boreckiej.

Podczas spotkania w Białymstoku wiele miejsca poświęcono przygotowaniu społeczności lokalnych do obecności żubrów, które bywają w niektórych regionach źródłem konfliktów, bo bez akceptacji mieszkańców projekt nie może być – i nie będzie – zrealizowany. W latach 2014–16 planowana jest poprawa warunków siedliskowych oraz organizacja spotkań na terenie Puszczy Augustowskiej, samo wsiedlenie żubrów jest planowane w okresie późniejszym. Pieniądze na cele projektu na najbliższe lata mają pochodzić z tzw. funduszy norweskich.

Zdjęcia: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku

IMG_9927abIMG_9930z

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności