Sezon na żuberki

SMŻ-EBFS|30.05.2014

Od kwietnia pojawiają się na świecie w tym roku młode żubry w polskich hodowlach. Jako pierwsze napisało o tym miłym wydarzeniu na swojej stronie internetowej Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które trzyma pieczę nad dwoma stadami w województwie zachodniopomorskim – można nawet zobaczyć na niej krótki film, pokazujący DSC_0332zniepewne kroki malucha urodzonego w Mirosławcu (zubry.org).  

W zagrodzie pokazowej żubrów w Wolisku, w Puszczy Boreckiej nowym członkiem stada została cieliczka (fot. Krzysztof Żoch). Na razie nie ma jeszcze imienia – „chrzciny” zaplanowano na 15 VI, kiedy to w Giżycku odbędzie się festyn ekologiczny. Imię zostanie wybrane w konkursie zorganizowanym wśród dzieci.DSC00103z

W Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży po wybiegu hasają dwa cielęta. Starsze urodziło się nietypowo, w grudniu, i opiekunowie bardzo się cieszą z tego, że udało się je w niesprzyjającej przecież porze roku odchować. Młodszy żuberek ma miesiąc. Zwierzęta są do siebie przywiązane, chętnie się razem bawią, co można godzinami obserwować (fot. Elżbieta Strucka).

9 maja w zagrodzie żubrów Wolińskiego Parku Narodowego przyszła na światIMGP9041z cieliczka. Na imię musi jeszcze trochę poczekać – w drodze konkursu wyłoniono 30 propozycji, które zostały wysłane do redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów. Chodzi o wybranie takiego imienia, które jeszcze nigdy się nie pojawiło (a jest o to coraz trudniej…), będzie ładne, oryginalne i oczywiście będzie zaczynać się od liter PO (fot. Marek Szwarc). Decyzja już wkrótce.

SDSC06341zamice żubra, krowy, nie zawsze zdradzają swoim wyglądem, że oczekują potomstwa. I taką właśnie niespodziankę sprawiła w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie najstarsza żubrzyca – 18-letnia Plista, po której nikt nie spodziewał się, że w tym wieku po raz kolejny zostanie matką. W minioną niedzielę urodziła zdrowe żubrzątko, najprawdopodobniej byczka (fot. Robert Granda). Zwierzęta można obserwować online, dzięki kamerom internetowym umieszczonym w zagrodzie.

W Bieszczadach, w zagrodzie pokazowej w Mucznem przebywa obecnie 10 dorosłych żubrów. Opiekunowie przypuszczają, że liczba ta może się zwiększyć o 2 młode – ale pewności nie ma. Na wszelki wypadek jednak myśli się o przewiezieniu trzech zwierząt w inne miejsce, by żubrom w Mucznem nie było za ciasno.

Informacje zawarte w niniejszej notatce z każdym tygodniem mogą się zmieniać. Przychodzą też na świat cielęta w leśnych ostępach, co już jednak niezwykle trudno zaobserwować. Sezon na żuberki trwa.

DSC_0296z DSC_0332z IMGP9034z IMGP9041z DSC00101z DSC00103z DSC06341z DSC06350z

 

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności