SGGW i żubry wygrały ranking

SMŻ-EBFS|25.03.2014

łąkaNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił listę rankingową projektów zgłoszonych do dofinansowania z tzw. funduszy norweskich. Na czele listy w ramach Programu Operacyjnego PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” znalazł się projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce” zaplanowany na lata 2014–2016. Otrzymał on najwyższe dofinansowanie – 3 306 415 zł, co stanowi 85% kosztów.

Celem projektu jest – generalnie – poszerzenie zasięgu żubrów w północno-wschodniej części naszego kraju i rozproszenie istniejącej populacji, co ma bardzo duże znaczenie dla ochrony i genetycznego wzmocnienia gatunku. Uzyskane fundusze pozwolą na kontynuowanie prac wykonywanych w kończącym się właśnie projekcie „Ochrona in situ żubra – część północno-wschodnia”, znajdzie się też miejsce dla nowych działań. Zapewnione zostanie m.in. dokarmianie żubrów, a Białowieski Park Narodowy, współpracujący z SGGW przy realizacji projektu, już rozpoczął kontraktacje łąk u rolników na obrzeżach Puszczy. To forma pozyskiwania paszy, która bardzo sprawdziła się w poprzednich latach (rolnicy po skoszeniu zadbanych łąk pozostawiają siano dla żubrów) i pozwoliła unikać konfliktów z powodu wychodzenia żubrów na prywatne tereny. W Nadleśnictwie Żednia w Puszczy Knyszyńskiej powstanie nowa zagroda aklimatyzacyjna. Planowane są wstępne badania siedlisk w Puszczy Rominckiej, pod kątem możliwości ewentualnego utworzenia tam niewielkiego stada. Nadal będą trwały konsultacje dotyczące wsiedlenia żubrów do Puszczy Augustowskiej (o czym kilkakrotnie pisaliśmy).

W trakcie konkursu zgłoszono do NFOŚiGW łącznie 180 wniosków o dofinansowanie, z czego na listę rankingową trafiło 10 projektów. Projekt „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce” uzyskał 94 punkty na 100 możliwych.

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności