SMŻ na XI Dniu Żubra w Lutowiskach

12 sierpnia odbyła się jedenasta edycja corocznego wydarzenia kulturalnego w Lutowiskach – Dnia Żubra.  Imprezę promującą bieszczadzką przyrodę zorganizowała Gmina Lutowiska we współpracy z Leśnym Kompleksem Promocyjnym „Lasy Bieszczadzkie”. Żubr był oczywistym bohaterem dnia, jednak równie dużą uwagę poświęcono pozostałej bieszczadzkiej faunie oraz florze. W ramach zróżnicowanego programu odwiedzający mieli okazję wziąć udział w licznych atrakcjach takich jak zawody szachowe, drwali czy strzeleckie, pokaz psów ras myśliwskich, koncerty lokalnych zespołów muzycznych, ekspozycje i wystawy, a także liczne zabawy i konkursy. Przewidziano również zajęcie dla najbardziej zainteresowanych tematyką żubra – prelekcję dr hab. Wojciecha Bieleckiego na temat zwalczania gruźlicy u żubrów w Bieszczadach.

Mimo wyjątkowo upalnej pogody stoisko Stowarzyszenia Miłośników Żubrów odwiedzano chętnie. Dzieci z zapałem rozwiązywały zagadki o polskiej przyrodzie oraz malowały maski zwierząt leśnych. Dorosłym z kolei przypadły do gustu zabawne gry słowne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydane w ramach realizowanego przez SMŻ projektu „O bioróżnorodności dla przyszłości – czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia” materiały edukacyjne. Zgłaszali się po nie również nauczyciele szkół podstawowych oraz liceów, co cieszy najbardziej.

Podczas oficjalnej części wydarzenia, jak co roku, osobom zasłużonym dla ochrony żubra i lokalnej przyrody wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2017 przyznawane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. W tym roku laureatami tej wyjątkowej nagrody byli Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Krośnie i dr hab. Wojciech Bielecki z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej SGGW. Z kolei Prezes SMŻ, prof. Wanda Olech, otrzymała wyróżnienie w żubrzym dyktandzie.

Zdjęcia:  Oliwia Majkowska

_SAM9115_SAM9094_SAM8973_SAM8932_SAM8989_SAM8909_SAM8907_SAM9073_SAM8915_SAM8936_SAM8917_SAM8977   _SAM8870_SAM8902_SAM8994_SAM9037_SAM9021_SAM8985