SMŻ u harcerzy w Piecniku

SMŻ-EBFS|11.08.2014

1 Przez dwa gorące dni – w czwartek i piątek, 7 i 8 sierpnia, liczne grono uczestników letniego obozu harcerskiego w Piecniku (woj. zachodniopomorskie) miało okazję dowiedzieć się niemal wszystkiego o żubrach, a nawet obejrzeć na żywo te królewskie zwierzęta.

Na zaproszenie kadry obozu do Stanicy Harcerskiej w Piecniku pojechały Magda Trzeciak i Karolina Zdunek ze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, by o żubrach opowiadać, poprowadzić warsztaty i zabawy nie tylko na temat żubrów, ale i bioróżnorodności oraz praw rządzących przyrodą, a w końcu – by zawieźć dzieci i młodz2ież (w wieku od 6 do 16 lat) do niedawno otwartej zagrody pokazowej żubrów o nazwie Dzika Zagroda w niedalekim Jabłonowie. Tam o żubrach mówiły opiekujące się nimi osoby, a wszyscy byli pod dużym wrażeniem, bo mieszkańcy jabłonowskiej zagrody pojawili się blisko ogrodzenia i można ich było dobrze obejrzeć – żubry jadły, czochrały się o specjalne „grzebienie”, a urodzony wiosną mały Gryfuś ssał mleko mamy. Okazało się przy okazji, że zuchy i harcerze bardzo dużo zapamiętali z zajęć prowadzonych dzień wcześniej, nie brakowało też wielu dociekliwych pytań.

3Wizyta u harcerzy była dla Magdy Trzeciak i Karoliny Zdunek – jak podkreślają obie panie, które mają już bogate doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spotkań – wyjątkowo miła i inspirująca, ale dodatkowo potraktowały ją one jako pilotażowe zajęcia w ramach startującego właśnie projektu „O bioróżnorodności dla przyszłości – czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia”. Wnioski wypływające z rozmów na obozie harcerskim w Piecniku pomogą w jak najlepszej jego realizacji. Projektem zainteresowali się instruktorzy ZHP, którzy w przyszłości chcieliby go prowadzić podczas całorocznych działań w drużynach w miejscach zamieszkania.

Harcerze zrewanżowali się naszym prelegentkom dyplomami z podziękowaniami, a starsze grupy układały nawet piosenki o żubrach. Wszystko świadczyło o tym, że takie spotkania, wsparte dodatkowo ciekawymi materiałami informacyjnymi, są bardzo oczekiwane – i potrzebne.

Zdjęcia: Karolina Zdunek i Marek Joachimiak

6457

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności