Tak było w Bałtowie

SMŻ-EBFS|15.09.2016

DSC_0105aXIV międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca żubrów już za nami. Uczestnicy corocznego spotkania zgodnie stwierdzili, że jej poziom był jak zawsze wysoki, natomiast korzyści z możliwości bezpośredniego kontaktu specjalistów z różnych państw, żywo zainteresowanych przyszłością gatunku Bison bonasus – nie do przecenienia.

Otwarcia konferencji dokonała prof. dr hab. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, która prowadziła później jedną z 4 sesji referatowych; prowadzącymi byli również prof. dr hab. Kajetan Perzanowski, dr hab. Wojciech Bielecki i dr hab. Krzysztof Anusz.

W imieniu ministra środowiska list z życzeniami owocnych obrad wystosował podsekretarz stanu, główny konserwator przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.

W ciągu dwóch dni wysłuchano kilkudziesięciu prezentacji i doniesień, zarówno ogólnych, jak i bardzo szczegółowych. Nie sposób powiedzieć o wszystkich wystąpieniach, ale było sporoOLYMPUS DIGITAL CAMERA momentów, o których warto wspomnieć i które z różnych powodów pozostaną zapewne w pamięci osób zasiadających w pięknej, doskonale przygotowanej do obrad sali.

Podobały się na przykład filmowe ilustracje towarzyszące niektórym referatom. Lasy Państwowe pokazały archiwalne, ale zremasterowane „Żubry” Włodzimierza Puchalskiego. Obraz powstał na początku lat 60. ub. wieku i był czarno-biały, a dziś można go zobaczyć w wersji barwnej.

O relacjach żubrów z innymi gatunkami fauny na terenie rezerwatu Żubrowisko (Nadleśnictwo Kobiór) mówiła Elżbieta Wójtowicz (współautorzy referatu: Mieczysław Hławiczka i Marian Pigan) wyświetlając przy tym kilkunastominutowy film. Oprócz żubrów widać było jelenie, daniele, dziki, a także różne ptaki, w tym bieliki.

Podczas omawiania sytuacji żubrów w Holandii jedna z prelegentek pokazała nowo wybudowaną, bardzo nowoczesną odłownię wykorzystywaną przy selekcji i transporcie tych zwierząt.

DSC_0015aFernando Morán z Hiszpanii, niestrudzony orędownik przywracania żubrów na Półwyspie Iberyjskim, gdzie kiedyś żyły, mówił o 6-letnich doświadczeniach w tym zakresie i pprzedstawił je w hiszpańskich krajobrazach.

Migawki z wypuszczania żubrów do zagrody adaptacyjnej pokazało Nadleśnictwo Żednia w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie w tym roku utworzono nowe stado wolnościowe. Żedniańskim żubrom poświęcono zresztą sporo czasu, bo choć jest jeszcze za wcześnie, by mówić o sukcesie projektu, na razie wygląda na to, że zwierzęta nie mają ochoty wywędrować ze starannie przygotowanego dla nich obszaru. Co więcej – korzystnie wpływają na środowisko. W doniesieniu pod tytułem „Żubr żabie w Żedni” pracownicy naukowi SGGW wykazali na podstawie obserwacji prowadzonych od kwietnia do sierpnia, że w specjalnie utworzonych dla żubrów oczkach wodnych w lesie pojawiły się licznie płazy, których tam wcześniej nie było.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano w odniesieniu do posterów. Nie zostały wywieszone, jak to zwykle się robi, ale można je było obejrzeć w wersji elektronicznej. Na dużym ekranie interaktywnym wyświetlono ikonki obrazujące wszystkie postery, a zainteresowani konkretnymi informacjami mogli kliknąć w odpowiedni obrazek na ekranie, by zapoznać się z pełną wersją.autobus

Warto zwrócić uwagę, że niejednokrotnie przed audytorium stawali młodzi specjaliści, dla których uczestnictwo w konferencji tej rangi i możliwość wystąpienia była szansą sprawdzenia się w nowej sytuacji. 

Nową osobę w tym gronie przedstawił reprezentant EBCC na Węgrzech Ákos Hajós, który ze względu na nowe obowiązki musi pożegnać się z kolegami. Jego działania podejmie… córka.

W ramach dwudniowej konferencji zorganizowano zwiedzanie bałtowskiego JuraParku, w tym Zwierzyńca, gdzie przebywa obecnie 8 żubrów. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni warunkami, jakie stworzono wszystkim zwierzętom oraz oczywiście całością Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Wiadomości paleontologiczne przekazywane są tu w sposób niezwykle atrakcyjny, a jednocześnie przemyślany, dostosowany do zwiedzających w każdym wieku.

Bardzo podobał się też pojazd, którym przewożono gości między hotelem w Ostrowcu Świętokrzyskim a Bałtowem. To typowy żółty szkolny autobus z USA.

XV konferencja żubrowa, za rok, odbędzie się w Gołuchowie, w Ośrodku Kultury Leśnej.

Zdjęcia: Magdalena Matuszewska, Wanda Olech i Tomasz Różycki.

Zapisz

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności