W Nadleśnictwie Supraśl powstanie zagroda pokazowa

SMŻ-EBFS|30.03.2015

Wprawdzie minie jeszcze sporo czasu zanim w nowej zagrodzie zamieszkają pierwsze żubry, ale ostateczna decyzja zapadła kilka dni temu. O zbudowaniu takiego obiektu myślano tu od dawna, bo w Polsce powodzenie żubrowych zagród jest ogromne i przyciągają one tłumy zwiedzających. W Puszczy Knyszyńskiej naszego największego ssaka można było dotąd zobaczyć – przy odrobinie szczęścia – jedynie w naturze, bo żyje tu liczące 123 osobniki stado.

Teraz ostatecznie zdecydowano, że zagroda pokazowa powstanie w miejscu znanym już wielu ludziom, którzy interesują się przyrodą – w okolicy Kopnej Góry, gdzie mieści się piękne arboretum. Na spotkaniu 24 marca w Kopnej Górze, w którym oprócz pracowników Nadleśnictwa Supraśl wzięli udział przedstawiciele SGGW, Białowieskiego Parku Narodowego, RDLP w Białymstoku, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Nadleśnictwa Borki, Wydziału architektury w gminie Supraśl, Biura projektowego ANIONI oraz lekarz weterynarii w Supraślu, uzgadniano szczegóły inwestycji i doprecyzowywano plany.

Lokalizacja zagrody, o powierzchni ok. 20 ha, a także dobrze urządzone miejsca wypoczynku, m.in. z wiatami i miejscami do grillowania oraz sąsiedztwo arboretum na pewno zachęci licznych turystów i rodziny do spędzenia w puszczy nawet całego dnia. Oczywiście na pierwszym miejscu stawia się stworzenie żubrom, które zamieszkają w zagrodzie jak najlepszych warunków.

Początkowo planuje się przywóz 4 zwierząt – trzech krów i jednego byka, ale docelowo żubrów ma być tam 10. W zagrodzie będzie zastosowanych szereg ciekawych rozwiązań, na przykład pozwalających na podziwianie żubrów z bliska, ale z pewnej wysokości. W tych dniach zostanie ogłoszony przetarg na projekt obiektu. Otwarcie przewiduje się za dwa lata.

Zdjęcia: Maciej Łukaszewicz, Nadleśnictwo Supraśl

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności