W Nadleśnictwie Supraśl powstanie zagroda pokazowa

Wprawdzie minie jeszcze sporo czasu zanim w nowej zagrodzie zamieszkają pierwsze żubry, ale ostateczna decyzja zapadła kilka dni temu. O zbudowaniu takiego obiektu myślano tu od dawna, bo w Polsce powodzenie żubrowych zagród jest ogromne i przyciągają one tłumy zwiedzających. W Puszczy Knyszyńskiej naszego największego ssaka można było dotąd zobaczyć – przy odrobinie szczęścia – jedynie w naturze, bo żyje tu liczące 123 osobniki stado.

Teraz ostatecznie zdecydowano, że zagroda pokazowa powstanie w miejscu znanym już wielu ludziom, którzy interesują się przyrodą – w okolicy Kopnej Góry, gdzie mieści się piękne arboretum. Na spotkaniu 24 marca w Kopnej Górze, w którym oprócz pracowników Nadleśnictwa Supraśl wzięli udział przedstawiciele SGGW, Białowieskiego Parku Narodowego, RDLP w Białymstoku, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Nadleśnictwa Borki, Wydziału architektury w gminie Supraśl, Biura projektowego ANIONI oraz lekarz weterynarii w Supraślu, uzgadniano szczegóły inwestycji i doprecyzowywano plany.

Lokalizacja zagrody, o powierzchni ok. 20 ha, a także dobrze urządzone miejsca wypoczynku, m.in. z wiatami i miejscami do grillowania oraz sąsiedztwo arboretum na pewno zachęci licznych turystów i rodziny do spędzenia w puszczy nawet całego dnia. Oczywiście na pierwszym miejscu stawia się stworzenie żubrom, które zamieszkają w zagrodzie jak najlepszych warunków.

Początkowo planuje się przywóz 4 zwierząt – trzech krów i jednego byka, ale docelowo żubrów ma być tam 10. W zagrodzie będzie zastosowanych szereg ciekawych rozwiązań, na przykład pozwalających na podziwianie żubrów z bliska, ale z pewnej wysokości. W tych dniach zostanie ogłoszony przetarg na projekt obiektu. Otwarcie przewiduje się za dwa lata.

Zdjęcia: Maciej Łukaszewicz, Nadleśnictwo Supraśl