Walne zgromadzenie SMŻ

SMŻ-EBFS|04.09.2014

W środę 3DSC00298z1 września, w przeddzień XII międzynarodowej konferencji „Żubry w bioregionie Mirosławiec” odbyło się w Wałczu walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Zgromadzenie kończące 3-letnią kadencję Zarządu poprowadził prof. Wojciech Bielecki. Prezes Stowarzyszenia, prof. Wanda Olech przedstawiła dokonania SMŻ w tym okresie – a bilans ten i różnorodność działań są godne podziwu. W największym skrócie to udział w kilku wielkich projektach służących poprawie warunków bytowania żubrów i rozwoju ich populacji, organizowanie dorocznych konferencji, wszechstronna działalność edukacyjna, wydawnicza, czy też organizowanie i koordynacja transportu żubrów między hodowlami. – Chcemy, aby nasze działania wokół żubra były działaniami wzorcowymi i chcemy też naszą wiedzę rozpowszechniać w całej Europie – powiedziała prof. Olech.

Dr Mieczysław Hławiczka przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej SMŻ. Oba sprawozdania zDSC00303z działalności Zarządu zostały przyjęte przez aklamację.

W wyniku szeregu głosowań wybrano nowy Zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Prezesem ponownie została prof. Wanda Olech, która funkcję tę sprawuje od początku istnienia Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. W skład Zarządu weszli: Krystyna Cielniak z Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt, Jerzy Dackiewicz – nadleśniczy w Białowieskim Parku Narodowym, kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów, prof. Kajetan Perzanowski ze Stacji Badawczej Fauny Karpat Instytutu i Muzeum Zoologii PAN w Ustrzykach Dolnych i Piotr Tetla – emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, gdzie mieści się najstarsza w Europie, pszczyńska hodowla żubrów.

DSC00289z2Miłym elementem walnego zgromadzenia SMŻ było przyznanie czterem osobom tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia. Nikt z uczestników nie miał wątpliwości, że godni tego miana są obecni na sali dr Mieczysław Hławiczka, lekarz weterynarii z Pszczyny, od lat opiekujący się żubrami, oraz prof. Jerzy Kita z SGGW, specjalizujący się m.in. w chorobach żubrów. Honorowymi Członkami Stowarzyszenia Miłośników Żubrów są też od wczoraj państwo Małgorzata i Zbigniew Krasińscy z Białowieży, którzy do Wałcza nie mogli przyjechać. Prof. Małgorzata Krasińska całym naukowym życiem związała się z Zakładem Badania Ssaków PAN, a dr Zbigniew A. Krasiński z Białowieskim Parkiem Narodowym – oczywiście w centrum ich zainteresowania jest król puszczy.

Walne zgromadzenie pokazało, że SMŻ – także dzięki rosnącej liczbie członków – jest coraz bardziej znaczącą i zauważalną także poza naszymi granicami organizacją.

DSC00312zDSC00310zDSC00317z

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności