Wielka atrakcja w Budakeszi Vadaspark

SMŻ-EBFS|14.05.2012

Duże zdjęcie na głównej stronie Budakeszi Vadaspark pokazuje trzy piękne żubry, które właśnie przyjechały z Polski na Węgry. Zwierzęta zamieszkały w zagrodzie pokazowej, od razu przyciągając rzesze zainteresowanych nimi mieszkańców pobliskiego Budapesztu. Krowy Kabola i Kada z Białowieży poznały się z bykiem Polichtem z Niepołomic dopiero na węgierskim wybiegu, ale z miejsca się zaprzyjaźniły. Wygląda na to, że aklimatyzacja przebiegnie bez najmniejszych kłopotów.
Jak zapewnia dr Michał Krzysiak, lekarz weterynarii z Białowieskiego Parku Narodowego, który towarzyszył żubrom podczas całej podróży, zwierzęta zniosły transport bardzo dobrze i są w świetnej kondycji.
Żubry przeszły przed wyjazdem bardzo dokładne badania, przede wszystkim pod kątem chorób zakaźnych i na pewno są zdrowe – wyjaśnia doktor Krzysiak. – Poza tym zawsze wszystkim żubrom opuszczającym Polskę profilaktycznie podaje się lekarstwa przeciwko pasożytom wewnętrznym, a także traktuje repelentami, by nie miały pasożytów zewnętrznych.
Budakeszi Vadaspark jest częścią Parku Narodowego Duna-Ipoly i prezentuje zwierzęta europejskie. Żubrów wcześniej tu nie było. Natomiast w dwóch innych miejscach na Węgrzech mieszkają już żubry nizinne przywiezione z naszego kraju oraz ich potomstwo. Są to ośrodki w Füzérkomlós, w pobliżu słowackich Koszyc, i w Liszo, koło miejscowości Nagykanizsa, blisko granicy ze Słowenią.

Więcej zdjęć z przyjazdu żubrów pod Budapeszt w galerii. Ich autorem jest Michał Krzysiak.


Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności