Wolne żubry (i bizony…) w Czechach

SMŻ-EBFS|15.01.2014

IMG_9876 tarzajaca na sniegu.zStowarzyszenie Miłośników Żubrów podpisało umowę o współpracy z czeską organizacją ochrony przyrody Česka Krajina – będzie pomagać naszym południowym sąsiadom w realizacji programu reintrodukcji żubrów. Na terenach poligonu ma w przyszłości zamieszkać stado wolnościowe. SMŻ zobowiązało się do wybrania osobników, które zapoczątkują hodowlę, a następnie będzie służyć daleko idącym doradztwem w sprawach dotyczących reintrodukcji, hodowli i opieki weterynaryjnej, dostarczy też wszelkiego typy analizy rodowodowe nt. żubrów oraz materiały edukacyjne.

Z radością przyjmujemy i akceptujemy inicjatywę Czech – mówi prof. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia. – Tworzenie stad wolnościowych jest najlepszą metodą ratowania i rozwoju gatunku. Żubry będą bezpieczne jeśli ich populacja osiągnie liczbę co najmniej 8 tys. dorosłych osobników, a na razie żyje ich na świecie o połowę mniej. Dotychczasowa współpraca z naszymi czeskimi kolegami dobrze nam się układa i wierzę, że nadal będzie owocna.

Česka Krajina zobowiązuje się do realizacji Strategii Ochrony Żubra (IUCN; Status Survey and Conservation Action Plan), współpracy z SMŻ i podejmowania działalności edukacyjnej w zakresie ochrony żubra. Hodowla wolnościowa ma rozpocząć się od 5 osobników.

* * * * *

Ochrona żubrów to jedno, ale ich zagrożenie ze strony amerykańskich bizonów, to drugie. Niedawno pisaliśmy o potencjalnym niebezpieczeństwie wynikającym z hodowania w zagrodach bizonów, zwłaszcza w rejonach, gdzie na wolności żyją żubry. O tym, że naprawdę może dojść do nieszczęścia, czyli wymieszania gatunków, przekonali się właśnie niedawno Czesi – z prywatnej hodowli na zachodzie kraju uciekło 30 bizonów, trzymanych na mięso i jako atrakcja turystyczna. Podobno je wyłapano, ale trzeba pamiętać, że w krajach ościennych: i w Niemczech, i na Słowacji, i oczywiście w Polsce szwendający się bizon nie miałby bardzo dużych trudności, by zetknąć się z wolno żyjącymi żubrami…

Zdjęcie: Mieczysław Hławiczka

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności