Zagroda w Żedni już ma lokatorki

SMŻ-EBFS|31.12.2015

DSC_0478W zagrodzie adaptacyjnej w Nadleśnictwie Żednia, w Puszczy Knyszyńskiej, zamieszkały już cztery żubrzyce. Wszystkie pochodzą z Puszczy Białowieskiej i przyjechały w dwóch transportach – pierwsze dwie przywieziono tuż przed Świętami, a dwie kolejne trafiły do zagrody w ostatni wtorek, 29 grudnia. Zostały starannie wybrane przez pracowników Białowieskiego Parku Narodowego, by dać początek nowemu wolnemu stadu w tej części Puszczy Knyszyńskiej, gdzie dotąd żubrów nie było. Samice są w różnym wieku – mają 7, 5 i 2 lata, a najmłodsza urodziła się w mijającym roku. Planowane jest przywiezienie do Żedni jeszcze kilku żubrów, docelowo będzie to 8 osobników.

Po okresie aklimatyzacji, w czasie którego zwierzęta oswajają się z nową lokalizacją i przyzwyczajają do nowych warunków siedliskowych, żubry zostaną wypuszczone na wolność. Prawdopodobnie nastąpi to za ok. pół roku, gdy sezon wegetacyjny będzie w pełni. Są pod stałą opieką weterynaryjną.

Budowa zagrody i wsiedlanie do niej żubrów – a następnie planowane uwolnienie – realizowane jest w ramach projektu „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce”, którego podstawowym celem jest rozszerzenie zasięgu występowania tego gatunku i rozproszenie żyjącej tam populacji.

Zdjęcia i informacje: Emilia Ostaszewska i Nadleśnictwo Żednia

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności