Zagroda w Żedni już ma lokatorki

DSC_0478W zagrodzie adaptacyjnej w Nadleśnictwie Żednia, w Puszczy Knyszyńskiej, zamieszkały już cztery żubrzyce. Wszystkie pochodzą z Puszczy Białowieskiej i przyjechały w dwóch transportach – pierwsze dwie przywieziono tuż przed Świętami, a dwie kolejne trafiły do zagrody w ostatni wtorek, 29 grudnia. Zostały starannie wybrane przez pracowników Białowieskiego Parku Narodowego, by dać początek nowemu wolnemu stadu w tej części Puszczy Knyszyńskiej, gdzie dotąd żubrów nie było. Samice są w różnym wieku – mają 7, 5 i 2 lata, a najmłodsza urodziła się w mijającym roku. Planowane jest przywiezienie do Żedni jeszcze kilku żubrów, docelowo będzie to 8 osobników.

Po okresie aklimatyzacji, w czasie którego zwierzęta oswajają się z nową lokalizacją i przyzwyczajają do nowych warunków siedliskowych, żubry zostaną wypuszczone na wolność. Prawdopodobnie nastąpi to za ok. pół roku, gdy sezon wegetacyjny będzie w pełni. Są pod stałą opieką weterynaryjną.

Budowa zagrody i wsiedlanie do niej żubrów – a następnie planowane uwolnienie – realizowane jest w ramach projektu „Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce”, którego podstawowym celem jest rozszerzenie zasięgu występowania tego gatunku i rozproszenie żyjącej tam populacji.

Zdjęcia i informacje: Emilia Ostaszewska i Nadleśnictwo Żednia