Żuberki z Gołuchowa otrzymały imiona

IMG_4003aW Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się miła uroczystość nadania imion trzem urodzonym w bieżącym roku żubrom. Imiona wybrano w drodze otwartego konkursu, na który napłynęło 515 propozycji. Część z nich komisja konkursowa odrzuciła na wstępie, ponieważ widnieją już w Księdze Rodowodowej Żubrów i ostatecznie pod uwagę były brane 284 propozycje. To i tak bardzo dużo, wybór więc nie był łatwy.IMG_3893a

Krówka, która przyszła na świat w lipcu, nazywa się już oficjalnie POWAŻKA, lipcowy byczek – PODSKOK, a najmłodszy żubr, byk, z września – PORYŚ. Warto zwrócić uwagę, że w dwóch z tych imion znajdują się także nazwy innych zwierząt, a Podskok nawiązuje do znakomitej sprawności fizycznej żubrów i ich umiejętności pokonywania nawet wysokich przeszkód. Autorzy propozycji (Kamil Kwieciński z Gimnazjum nr 4 w Kaliszu, Magdalena Marczak z Hufca Pracy w KalisIMG_4046azu i Janina Warszawska, także z Kalisza) przyjechali do Ośrodka, gdzie otrzymali nagrody, mogli też dokładnie zwiedzić obiekty OKL i do woli przyglądać się swoim „chrześniakom”. Pani Janina przywiozła dla nazwanego przez nią Porysia kosz pełen marchwi – było jej tak dużo, że i inne zarówno małe, jak i duże żubry skorzystały z prezentu.

Wszystkie żubry we wszystkich hodowlach są rejestrowane w Księdze Rodowodowej Żubrów, której najnowsze wydanie, za rok 2013 już schodzi z maszyn drukarskich i lada dzień trafi do hodowców. Nazywanie żubrów nie jest dowolne – zwierzęta z linii białowieskiej, a takie są w gołuchowskiej zagrodzie, dostają imiona zaczynające się od PO.

Zdjęcia: Stanisław Czołnik z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

IMG_4035aIMG_3918aIMG_3885a