Żubr dla biegacza

4zW minioną niedzielę z rynku w Pszczynie wystartowało w samo południe prawie 900 biegaczy biorących udział w IV Biegu Pszczyńskim o Puchar Carbo Asecura. Mieli do pokonania 10 km w bardzo trudnych warunkach, bo ogromny upał nie sprzyjał wysiłkowi, a jednak do mety dobiegło aż 868 osób.

Nagrody dostali nie tylko zdobywcy czołowych miejsc. Ponieważ tegoroczny bieg wypadał w roku jubileuszu 150-lecia hodowli żubrów w Pszczynie, Nadleśnictwo Kobiór i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów przygotowało upominki dla biegaczy, którzy zajęli 150. miejsce (Kobiór) i 300. (SMŻ). Nadleśnictwo miało dla sto pięćdziesiątego zawodnika album „90 lat Lasów Państwowych” i plecak, natomiast prezes SMŻ, prof. Wanda Olech przywiozła do Pszczyny, dla biegacza, który jako trzechsetny przekroczył linię mety niezwykłe zdjęcie, autorstwa Janusza Sochackiego.

Odbitka fotografii żubra została wykonana starą, szlachetną techniką olejową, stosowaną powszechnie na początku XIX wieku. W technice tej negatyw nakładany jest na arkusz papieru pokryty roztworem żelatyny, dwuchromianu amonu i alkoholu, następnie całość wystawia się na działanie promieni UV. W miejscach, gdzie negatyw przepuszcza ich najwięcej żelatyna zostaje utwardzona. Pozostałości nieutrwalonej żelatyny i dwuchromianu zostają usunięte podczas płukania i kąpieli wodnej. Następnie obraz pokrywany jest kilkoma warstwami farby na bazie oleju – wilgotny papier w różnym stopniu absorbuje barwnik i w miejscach, gdzie roztwór żelatyny został utrwalony, nasycenie barwnikiem jest największe.

Zdjęcia: Krystyna Cielniak, Magda Trzeciak i portal: pszczynska.pl