Żubr z laboratorium

SMŻ-EBFS|04.04.2017

ZarodekZubra-Zespol fot Marek MateckiProf. Anna Maria Duszewska z Wydziału Nauk Weterynaryjnych SGGW, wraz z kierowanym przez siebie zespołem uzyskała po raz pierwszy na świecie zarodek żubra metodą in vitro. Zapłodnienie pozyskanymi wcześniej i zamrożonymi plemnikami udało się w przypadku sześciu świeżo pobranych komórek jajowych, a obecnie jedna z nich nadal się rozwija i już przekształciła się w stadium blastocysty.

To ogromny sukces, ponieważ daje szanse na jeszcze efektywniejszą ochronę gatunku i korzystniejszy dobór osobników pod kątem różnorodności genetycznej. W skład zespołu badawczego wchodzą: dr Paweł Gręda i mgr Magdalena Baraniewicz.

Planowane jest wszczepienie uzyskanego tą drogą zarodka do macicy żubrzej krowy, by na świat przyszło zdrowe cielę. Jeśli nie uda się tym razem, bo wszystko to jest przecież wielkim ZARODEK zubra2eksperymentem, starannie przygotowanym, ale prowadzonym po raz pierwszy, to na pewno wcześniej czy później jest szansa na kolejny sukces.

Prof. Wanda Olech, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów zwraca uwagę, że udoskonalenie tej metody pozwoliłoby na zabezpieczenie gatunku przed niespodziewanymi zdarzeniami, na przykład chorobami, które potrafią w krótkim czasie zniszczyć całe populacje.

Prace wpisują się w rozpoczęty w marcu projekt kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe, którego jednym z celów jest stworzenie Banku Genów Żubra. W zasobach SGGW znajdują się już, gromadzone od dłuższego czasu, próbki tkanek i DNA od ok. 3 tys. osobników.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na ten temat, zamieszczonego na stronie Lasów Państwowych.

Zdjęcia: Marek Matecki i SGGW