Żubrów jest coraz więcej

_MG_8021Już wiadomo, jakie liczby zostaną wpisane do Księgi Rodowodowej Żubrów za rok 2015. Stan liczebności wolnych populacji w Polsce na dzień 31 grudnia wynosił, łącznie, 1347 osobników. Żubry zamieszkują Puszczę Białowieską, gdzie jest ich 578 (przybyło od grudnia 2014 roku 56), Bieszczady – 344 (o 33 osobniki więcej), Puszczę Borecką – 107 (przybyły 2 żubry), Puszczę Knyszyńską – 134 (11 więcej) oraz województwo zachodniopomorskie, w którym przybyło 25 zwierząt i jest ich tam obecnie 184.

W tej ostatniej z wymienionych populacji dużo się dzieje, ponieważ od początku bieżącego roku możemy już mówić o trzech, a nie dwóch grupach, jak było dotąd. Żubry od dawna żyją tu w okolicach Mirosławca i na poligonie drawskim. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które się nimi opiekuje i monitoruje, stworzyło właśnie nowe stado – w Leśnictwie Jałowcówka. Wybrane zwierzęta zostały odłowione i po krótkim pobycie w zagrodzie adaptacyjnej wypuszczone. Już dołączył do grupy dorosły byk z wolności i obecnie stado liczy 11 osobników. Trzyma się w zaplanowanym dla nich terenie i będzie stadem pośrednim między tymi z Nadleśnictwa Mirosławiec i Nadleśnictwa Drawsko.

Szczegółowe dane dotyczące żubrów trzymanych w zamkniętych polskich hodowlach i zagrodach pokazowych wciąż spływają do Redakcji Księgi Rodowodowej, ale brakuje już tylko kilku.

Podobnie jak w ubiegłym roku pierwszym państwem, które przekazało komplet potrzebnych informacji o żyjących tam populacjach jest Białoruś.

Na zdjęciach – odławianie i wypuszczanie żubrów do nowego stada w Leśnictwie Jałowcówka (aut.: Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze)