Żubry – to marka

SMŻ-EBFS|25.08.2014

IMG_9155-1024x682Międzynarodowa konferencja „Żubry w bioregionie Mirosławiec” (4–5 września) organizowana tradycyjnie przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, odbędzie się w miejscu, które żubrom bardzo sprzyja. Z ich obecności na tym terenie dumni są wszyscy – i władze, i mieszkańcy.

Burmistrz Mirosławca, Piotr Pawlik pragnie, by żubry przestano kojarzyć wyłącznie z Puszczą Białowieską, czasem jeszcze z Bieszczadami. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że tu, u nas, w zachodniopomorskiem, żyją żubry na wolności i że powstała wspaniała zagroda pokazowa w Jabłonowie, która już przyciąga mnóstwo ludzi. Chcemy, by żubry były marką naszego regionu, żebyśmy byli dzięki żubrom rozpoznawalni. Obserwuję w ostatnich trzech latach, że stały się one obok herbu drugim tak rozpoznawalnym znakiem i bardzo nam się to podoba.

Żubr widnieje już zresztą na oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Mirosławiec: na IMG_4081-210x170specjalnym znaku podpisanym „Strefa żubra” umieszczono jego sylwetkę w czerwonym trójkącie. Kieruje zainteresowanych na stronę z informacjami poświęconymi tym zwierzętom, wieściami z Dzikiej Zagrody, opisem imprez z żubrem w nazwie itp.

Podczas sesji referatowej drugiego dnia konferencji burmistrz Piotr Pawlik wystąpi z prezentacją „O bioregionie Mirosławiec i o żubrach”. Poprosiliśmy pana burmistrza, by już teraz zdradził nam główne założenia swojego wystąpienia: – Widząc powodzenie promocji żubra na terenie gminy, przeprowadziliśmy badania, by znaleźć jeszcze inne elementy mogące ogólnie złożyć się na markę „bioregionu Mirosławiec” – bez konkretnego określania granic, ale z Mirosławcem, będącym centrum naszych zamierzeń. I IMG_9077pod tym hasłem kryją się żubry z wolnego stada, ale i inne zwierzęta żyjące w lesie. Jest produkcja wody mineralnej gazowanej i niegazowanej w Mirosławcu, jak również produkcja maszyn dla rolnictwa – czyli też coś bliskiego zielonym, ekologicznym tematom. Jest nasza dbałość o utrzymanie czystości i porządku – to wszystko wpisuje się generalnie w założenia „bioregionu Mirosłąwiec”.

O szczegółach będzie można posłuchać już wkrótce, a relacje z konferencji szybko udostępnimy na naszej stronie.

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Dzikiej Zagrody

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności