Żubry w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Fotograf Michal Kosc fot Barbara Sojko / AGENCJA WSCHODZapraszamy na wystawę pięknych zdjęć żubrów z Puszczy Knyszyńskiej, którą będzie można zwiedzać od 7 kwietnia w Muzeum Ziemi PAN. Autorem 28 dużych fotografii jest Michał Kość – zafascynowany przyrodą i krajobrazami Podlasia, a szczególnie żubrami, które od lat podpatruje o różnych porach roku i dnia. Jako członek Stowarzyszenia Miłośników Żubrów stale udostępnia naszej stronie swoje prace i mogliśmy je niejednokrotnie podziwiać.

Artysta nie miał łatwego zadania – musiał dokonać wyboru spośród wielu tysięcy zdjęć wykonanych w ciągu ostatnich 6 lat.

– Istotnie było to bardzo trudne – mówi nam Michał Kość – ale wszystkie zdjęcia łączą nietypowe warunki oświetleniowe. Zostały zrobione tuż po wschodzie słońca albo tuż przed zachodem. To magiczne pory dnia, choć stanowiące dla fotografa spore wyzwanie. Chodziło mi o pokazanie, że żubr może być tajemniczy, nieoczywisty, nie taki, jakiego znamy z „klasycznych” wizerunków czy jakiego oglądamy na przykład w zoo.

Wybrane 28 zdjęć przekłada się na ponad setkę wypraw i paręset godzin spędzonych w terenie.

Dobre ujęcie wymaga nie tylko wypatrzenia żubrów na czas, podejścia do nich w miarę możliwości, ale czasem i szczęścia, by pogoda pozwoliła pokazać urodę i majestat zwierząt i nie zniweczyła planów w ostatniej chwili. Ale bardzo to lubię – dodaje Michał Kość.

Więcej o wystawie można też przeczytać TUTAJ.

Oto kilka z prezentowanych na wystawie „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” fotografii oraz ich autor.